Amerikan Hastanesi

Metabolik Cerrahi: Şeker Hastalığı Cerrahi Olarak Tedavi Edilebilir mi?


Doç.Dr.Yunus Yavuz
Bariyatrik ve Metabolik Cerrahi Merkezi Başkanı

 

Tip 2 Şeker Hastalığı, bütün dünyada giderek yaygınlaşan bir hastalıktır. Ölümcül komplikasyonları ile başlı başına bir halk sağlığı problemi haline gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve T.C. Sağlık Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü “Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevalans Çalışması-II (TURDEP-II)” çalışması çok çarpıcı sonuçları göz önüne koymuştur.

Bu çalışmaya göre, son 12 yılda ülkemizde kadınların kilosu 6 kg, bel çevresi 6 cm ve kalça çevresi ise 7 cm artmıştır. Erkeklere bakıldığında ise kilonun 8 kg, bel çevresinin 7 cm ve kalça çevresinin 2 cm arttığını görüyoruz. Türk Toplumunda obezite oranının %32 olduğu görülmüştür. TURDEP-II çalışması erişkin toplumda görülen şeker hastalığı sıklığının %13.7’ye ulaştığını göstermiştir. Özetle, şeker hastalığı sıklığı son 12 yılda %90, obezite ise %44 artmıştır.

TURDEP çalışmalarının işaret ettiği gerçek, şeker hastalığındaki artışın obezitedeki artıştan kaynaklandığını düşündürmektedir. Katkı maddeleri, yiyeceklerdeki şeker ve kalori miktarı ve hayat tarzı  değişiklikleri gibi nedenlerle bu artış daha da belirginleşmektedir.

Obezite ve şeker hastalığındaki artışın önlenmesi bir halk sağlığı ve devlet projesidir. Sağlık Bakanlığı bu yıl bu konuda büyük adımlar atmıştır. Bu hastalıklar ve neden oldukları sorunlar, daha fazla ilaç ve tedavi kullanılmasına neden olmaktadır. Giderek artan sağlık harcamaları ise ekonomimize büyük yük bindirmektedir.

Şeker Hastalığı Cerrahi Olarak Düzeltilebilir mi?

Obezite ve Şeker Hastalığı El Ele

Bu sorunun cevabı kesinlikle “Evet”tir. Bariyatrik cerrahi yöntemleri (obezite cerrahisi) en az 50 yıl geçmişi olan bir cerrahi yöntemdir. Sanıldığının tersine, hem ülkemizde hem de dünyada çok eskilere dayanan bir birikim vardır. Bariyatrik cerrahisi yöntemler ile şeker hastalığının günler içinde tamamen düzelmektedir. Şeker, tansiyon ve kolesterol ilaçları sırasıyla çöpe atılmaktadır.

Cerrahi yöntemler şeker hastalığını nasıl düzeltmektedir?

Bunun iki cevabı vardır: Birincisi, kilo kaybının sağlanması; ikincisi ise sindirim sisteminden salgılanan hormonların etkisidir. Kısıtlayıcı tipte bariyatrik cerrahiler (mide kelepçesi ve tüp mide ameliyatı) birinci yöntem yani kilo kaybı ile şeker hastalığını düzeltmektedir. Gastrik bypass, duodenal switch, biliopankreatik diversiyon ve transpozisyon ameliyatları gibi ameliyatlar ise ikinci yöntem yani hormonal etkileri ile şeker hastalığını düzeltirler.

Bu Tür Cerrahiler Nerede Uygulanmaktadır?

Şeker Hastalığının Cerrahi Tedavisi ekibimiz tarafından 15 yıldan fazla bir süredir uygulanmaktadır. Son 4 yıldır yüzlerce hasta bu yöntemler ile tedavi edilmiş ve şeker hastalığı da dahil birçok metabolik sorun (yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği, uyku apnesi, polikistik over ve karaciğer yağlanması) düzeltilmiştir.

Bütün Şeker Hastaları Cerrahi Olarak Tedavi Edilebilir mi?

Hayır, edilemez. Tip 1 şeker hastalığının tedavisinde bu yöntemler kullanılmaz. Bu hastalar da vücutta insulin ihtiyacı vardır ve yerine konulması gerekir. Tedavi edilebilen gurup Tip 2 denilen, erişkin yaşlarda görülen şeker hastalığı tipidir. Tip 2 diyabet ile başlayarak yıllar içinde insulin kullanmaya başlayan hastalarda da bu tür yöntemlerle başarı sağlanmaktadır.

Ameliyat Kime Uygulanır?

Kliniğimizde, uluslararası kriterlere ve endokrinologlarla beraber geliştirilen rehberlere uyulmaktadır. Şeker hastalığı olan hastanın obez olması halinde bütün rehberler ameliyatın uygun olduğunu göstermektedir. Zayıf hastalarda metabolik cerrahi uygulması konusunda yeterli bilimsel veri oluşmadığı için kliniğimizde bu hastalara cerrahi tedavi önerilmemektedir. Kliniğimize başvurduğunuzda size konu ile ilgili ayrıntılı bilgi verilecektir.

Metabolik Cerrahi Riskli midir?

Bütün cerrahi girişimler de risk olduğu gibi metabolik cerrahinin de ortaya çıkardığı riskler vardır. Son yıllarda gelişen teknikler ve deneyim sayesinde bu risk en aza inmiştir. Bu tür ameliyatlar safra kesesi ameliyatları kadar güvenli hale gelmiştir. Farklı cerrahi türlerinin neden olabileceği komplikasyonlar hakkında size ayrıntılı bilgi verilecektir.

Ameliyatsız Yöntemler ile Tedavi Olmak Mümkün müdür?

Yeni birçok teknik ile, hem obezitenin hem de şeker hastalığının ameliyatsız endoskopik yöntemlerle tedavisi mümkün hale gelmeye başlamıştır. Kliniğimizde bu yöntemler ve sonuçları ile ilgili ayrıntılı bilgi verilecektir.

 

Tedavi Süreci Nasıl İşlemektedir?

Hastalarımız kliniğimize başvurduklarında onlara bir ön bilgilendirme yapılacaktır. Daha sonra gerekli tetkikler yapılacaktır. Hayat tarzı değişiklikleri, beslenme, psikolojik destek, endokrinolojik inceleme ve cerrahi teknik ile ilgili ayrıntılı bir eğitim sonrası işlem gerçekleştirilecektir. Hastalarımız işlem sonrası yine aynı ekip tarafından takip edilecektir.

Nasıl Başvurabilirim?

Ameliyatlar hakkında en sağlıklı bilgiyi doktorunuzla yapacağınız görüşmede alabilirsiniz. Doç. Dr. Yunus Yavuz ile görüşmek için Amerikan Hastanesi'ni 4443777 numarasından arayarak randevu alabilirsiniz. Bize ayrıca 0 530 3048787 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.